Wikileaks: Какво ще стане ако пак спрат газа на България?

putin_gaz

При поредна газова криза между Русия и Украйна, България ще е по-подготвена и ще може да поддържа 80% от нуждите си в продължение на две седмици, след което правителството ще може да поддържа 50% от нуждите от газ за дълъг период от време. Топлоцентралите са подготвени за бързо превключване на мазут. Такива сметки прави американския зам.-посланик Сатън в дипломатическа грама от 22 декември 2009 г. [09SOFIA716], предвиждайки ситуацията през 2010 г.

Грамата е озаглавена “Какво ще се случи ако газът отново бъде спрян?”. Хранилището в Чирен е пълно, а с Гърция и Турция е сключено споразумение за обръщане на газовия поток при необходимост – пише Сатън. Това може да стане технически за 5-6 часа от Гърция, но заради изпомпването на остатъчния газ са нужди два-три дни докато доставките станат нормални. Реверсивната връзка от Турция е по-сложна, тъй като е нужно преместване на клапани, но може да се задейства за около седмица, става ясно от грамата.

Проблемът е, че количествата през реверсивните връзки не са гарантирани и по преценка на американците, България няма да получи повече от 2 млн. куб/м на ден сумарно от Гърция и Турция, които трябва да дойдат от терминалите за втечнен газ в Северна Гърция и на Мраморно море.

Картината определено изглежда по-оптимистична от драматичните събития през 2009 г, когато рязкото спиране на газа за малко не предизвика технологични аварии и се оказа, че няма аварийна готовност за превключване на топлоцентралите на мазут.

Въпреки, че усилията на България все още не отговарят на европейските стандарти за готовност, правителството на Борисов, което поддържа по-малко комфортни отношения с Москва от предшествениците си “няма да бъде хванато неподготвено като предишното правителство”. Остава да се свърши значителна работа по разширяването на газовите хранилища и построяването на регионалните междусистемни връзки – пише американския дипломат в заключение.

Коментар на Биволъ

“Две години няма реално свършена работа с газовите връзки. Конкурсът за връзката с Гърция едва сега беше обявен. Има несвършена работа, или ще я свършат, или промените ще ги продължа” – това каза Борисов по повод вчерашните уволнения на министъра на транспорта и зам.-министъра на енергетиката.

Липсата на напредък по изграждането на междусистемните връзки означава, че прогнозата за зимата на 2012 може да е по същество същата като за 2010. Така две години от мандата на ГЕРБ минаха без да се изградят няколко десетки километра тръби, финансирани от Европа.

В други вече публикувани грами Борисов се оплаква едновременно от заплахите на Путин да ни остави на студено през зимата на 2010 и от липсата на европейско финансиране за междусистемните връзки с Гърция и Румъния, което възлиза на общо 55 млн евро (45 млн към Гърция и 10 към Румъния).

За довършване на спортната зала в София обаче бяха извадени 108 млн лева от фискалния резерв, което е показателно какви са приоритетите на правителството и лично на премиера.

Енергийната независимост на страната в случай на сериозна криза както през 2009 г. остава под въпрос и за 2012. Парадоксално е, но малкият напредък за смекчаване на щетите е постигнат при правителството на Тройната коалиция, което взима мерките описани от американския дипломат в грамата.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also