Казус с “Преса”

Екип на Биволъ

Capture_decran_2012-01-01_a_23.06.25

Изборът на името за новия вестник “Преса”, който стартира от 3 януари може да доведе до конфликт за права.

Вестник “Преса” вече е съществувал в началото на 90-те, директор е бил Петко Бочаров, а вестникът е регистриран в тогавашния Комитет по печата. Издателят му Август Мичев не е давал разрешение да се използва името за нов медиен проект – научи Биволъ от самия него.

На пресконференция по повод първия брой на “Преса”, излязъл на 4 ноември 1991, Август Мичев е разяснил защо е избрал това име за вестника си: “..преса, като обобщено понятие за вестниците, преса, като средство за натист, преса, като механизмът, който размножава идеите, довежда ги до хората. ( Пресата на Гутенберг).”. Подобна интерпретация на “Преса” има и в пожеланието на президента Жельо Желев, което е отпечатано в първия брой.

При представянето на новия си проект за вестник на 8 декември 2011, Тошо Тошев (известен и като явочник “Бор” от ДС) казва, че името на вестника има двойно значение – преса като вестници и преса като машина за натиск.

Ето защо Мичев днес смята, че е “изплагиатствано не само името, но и неговата символика”.

Той е съобщил тези факти на Валерия Велева, зам.-главен редактор на новия вестник “Преса”. В отговора си тя твърди, че е научила за съществуването на такъв вестник в зората на демокрацията, след като името е било вече избрано. Името “Преса” не е регистрирано като запазена марка и “никой няма право на “откривателство”, “авторство” или патент върху тази дума” – смята Велева.

Формално погледнато Август Мичев едва ли ще успее да се пребори за правата над името “Преса”, ако то не е пререгистрирано като търговска марка по новия патентен закон (Законът за марките и географските означения). Още повече, че бившите “Труд-о-ВАЦ”-и добре познават материята. Преди години те бяха особено напористи срещу сайтовете, публикували произведенията на българския класик Елин Пелин, “приватизиран” до 2019 г. от издателството на “Труд”.

Отвъд юридическата страна, въпросът има и морално измерение. “Нито ми е искано съгласие, нито бих го дал на човек като Т.Тошев.” – заяви пред Биволъ Август Мичев.

“Определено искам да кажа, че се чувствам ограбен, но още повече омърсен, когато човек като Тошев, си позволява такова нагло плагиатстване.” – допълни той, но не каза категорично какви правни действия ще предприеме, за да защити своята идея за вестник, наречен “Преса”.

Capture_decran_2012-01-02_a_19.17.54

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also