На 19 април багерите нагазват „Златна Перла”

Екип на Биволъ

 

На 19 април сутринта тежка техника влиза за пръв път от години във „ваканционно селище Златна Перла”, край с. Варвара. Този път багерите обаче няма да копаят и строят, а ще срутят първите 5 сгради на строежа, превърнал се в нарицателно на дивата корупция и мафиотизация на властта в страната, която си разпределя българската земя като бащиния. Информацията бе потвърдена от Директора на ПП „Странджа” Стефан Златаров, който първи поведе неравната битка с незаконните строители и техния ментор – Община Царево.

Както Биволъ разкри, Златна Перла  отскоро е 100% собственост на бившия мултак Николай Вълканов. Негова е фирмата изкупила земята и постройките от “Краш 2000”, показват данни от имотния регистър.

Не е ясно обаче кой ще възстанови разходите на държавата по събарянето – закононарушителят Краш 2000 или фирмата на Вълканов. Може да се каже, че персонална отговорност носят бившия кмет на Царево – Петко Арнаудов, както и юристът придвижил процедурата по строителството – червеният лидер от Бургас – Евгений Мосинов.

Поради близостта на Вълканов с властта не са изключени обаче неочаквани обрати в този казус, който се наблюдава внимателно и от Европа.

Вилното селище изникна преди 7 години в природен парк „Странджа” с фалшифициран документ за липсата на необходимост от ОВОС (виж приложения документ). ВКП доказа, че документът, на базата на който е издадена строителното разрешение, е абсолютно фалшив, но бившият кмет на Община Царево – Петко Арнаудов отказа да ревизира издадените предписания и разрешителни на Краш 2000 и фактически се превърна в съучастник на пресъплението.

Capture_decran_2012-04-10_a_15.55.42

Прокуратурата обаче хвърли формално вината на починал чиновник (който не може да бъде разпитан и да се защити), отказа да разнищи престъплението докрай и да установи точно кой е донесъл незаконно в общината фалшификата и защо. Подадените сигнали до Прокуратурата и до новата структура „уж бореща се срещу корупцията в държавата” БОРКОР за това от журналисти на “Биволъ” бяха “смачкани”. Поради наличието на конкретни данни за разплитане докрай на една от най-дебелите корупционно-олигархични организации в България, основателно възниква съмнение, че институциите тенденциозно “чадъросват” всички далавери в южната морска община, свързани с кмета Арнаудов и юриста му Евгени Мосинов – и двамата видни номенклатурчици от БСП. Необходимо е да се припомни, че Петко Арнаудов бе уличен от одит на Сметната палата в над 100 крупни закононарушения по служба. Те касаеха злоупотреби с обществени поръчки и пари, замени и продажба на безценица на огромни парцели общински земи, както и явна „шуро-баджанаштина”. От всичките 114 описани от проверяващите нарушения, бургаските прокуратура, следствие и съд не намериха никакво основание, за да възмездят справедливо Арнаудов. Служителят от МВР, натоварен да разследва кмета, получи своевременно от него терен за строителство на къща като „крайнонуждаещ се”.

За да премахнат основната пречка пред криминалното селище Петко Арнаудов и собственикът Краш 2000 колективно атакуваха във ВАС самото съществуване на парк Странджа и успяха да го заличат. Заради огромния международен скандал от подобна арогантна политика и последвалите масови протести у нас парламента се принуди да приеме специален закон, за да защити природните ни богатства от попълзновенията на мафията в бели якички.

Случайно или не, с приближаването на конкретната дата за събарянето на Златна Перла, в определени „медии” започна поръчкова и гнусна кампания по очерняне на журналистите от Биволъ, които от самото начало водят непримирима борба за възтържествуване на закона. И то от самите главни виновници на това колосално престъпление срещу обществения интерес и българската природа. Петко Арнаудов е включен още тогава завинаги в „Черния списък на лицата, организациите и фирмите унищожаващи българската природа”.

Затяга се и примката за далаверата “Корал”

На 25-ти април в Бургас ще се гледа последното от трите дела, които МРРБ води срещу строителните разрешения издадени от Община Царево за застрояване на терените до плажа “Корал”.

Предишните две дела бяха нарочно окончателно изгубени от МРРБ, защото министерството, тогава ръководено от президента Росен Плевнелиев “пропуснало” да внесе 20 лева съдебна такса. (виж туки тук).

МРРБ заведе дела, след като разследване на сайта Медияпул показа, че общината не е предупредила държавата като заинтересована страна, когато е издала строителни разрешителни.

Отмяната на тези разрешителни обаче би принудила инвеститорите да променят проекта съобразно новия Закон за черноморското крайбрежие. Засегнати са финансови интереси за милиони, като губещи ще се окажат близки до ГЕРБ бизнесмени и кметът на Бургас – Димитър Николов.

Така наречената „сделка Корал” е една от най-големите далавери на българския преход, като конкретен бенефициент от нея е сегашния бургаски кмет Димитър Николов, член на ИК на ГЕРБ.

Първото разследване по случая “Корал” е на Асен Йорданов от лятото на 2007 г. През 2009 г. се появиха документални доказателства за корупционната схема и за огромните печалби, реализирани от нея.

През 2002 г. 130 дка общинска земя са продадени от кмета на Царево Петко Арнаудов на частната форма „Витатур инвест” АД на символичната цена от 7$/м2 само срещу обещания за бъдещи инвестиции. Арнаудов не се е съобразил с опасенията на общински съветници, че има опит земята да бъде заграбена и препродадена впоследствие. Той не е изпълнил клаузите от решение на ОС да включи в договора условия за развалянето му при неизпълнение, което е грубо закононарушение и достатъчно основание за образуването на наказателно производство.

Договарянето е станало с дейното участие на сегашния кмет от ГЕРБ на Бургас Димитър Николов, който тогава е бил служител на собствениците на „Витатур”, в качеството си на Изп. директор на захарния завод „Победа”. За това свидетелстват председателят на ОС Димо Иванов и общински съветници – очевидци. Николов е предлагал цинична политическа сделка на съветниците от БСП, че ако прокарат продажбата на терена през гласуване, то СДС ще подкрепя техния кмет Петко Арнаудов всячески, включително и на бъдещи избори. Това действително е станало. Николов по това време е бил и лидер на “сините” в Бургас.

След серия от фиктивни препродажби на земята през подставени фирми, в крайна сметка, тя е джиросана през 2006 г. на испанската фирма „Ибердрола имобилария”, за невероятната цена от 400 Е/м2. Печалбата на Димитър Николов и компания е над 40 000 000 евро.

Въпреки, че за злоупотребите има документи и свидетелства, включително от общински съветници, всички опити да се започне досъдебно производство по случая срещнаха твърд отпор в Окръжна и Апелативна прокуратура – Бургас.

Върховна касационна прокуратура обаче излезе с решение, което отменя предишните постановления на Окръжна и Апелативна прокуратура – Бургас и връща преписката с указания да бъдат проучени по същество корупционните зависимости на сделката за “Корал”. Проверката продължава. Очевидните факти, доказващи сигналите за криминалитет и корупция са налице.

***

Ако намирате, че статията е интересна и полезна, можете да ни подкрепите, за да продължим да правим независима разследваща журналистика. If you find the article interesting and useful, you can support us to continue to do independent investigative journalism.

Включете се с Данъкъ Биволъ! Support Bivol

При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Месечен Данъкъ. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.

IBAN: BG27 ESPY 4004 0065 0626 02
BIC: ESPYBGS1
Титуляр/Account Holder: Bivol EOOD

При проблеми пишете на support [at] bivol [dot] bg

Вижте също / Read Also